eR A Pe

Sprawy na zupełnie inne tematy - nie pasujące do żadnych powyższych kategorii.

Moderator: Moderatorzy

Awatar użytkownika
Bobercik
SSJ 5
Posty: 2940
Rejestracja: pn lut 13, 2006 7:02 pm
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

eR A Pe

Post autor: Bobercik »

Dobra panowie, czas podyskutować o Rapie w Polsce. Po co kilka tematów, jak można wszystko napisać w jednym. Tak więc:

1) Co sądzicie o beefie Peja vs. Tede (+Parias, Żurom)?

2) Podziemie czy main stream? Czego więcej słuchacie? Co wam się bardziej podoba?

3)Ulubieni artyści. Wymień. Dlaczego oni?

4)Ulubione płytki. Wymień i uzasadnij.


Jeśli macie jeszcze jakieś ciekawe pytania, śmiało! Po prostu dopiszcie przed nim kolejny numerek i dodajcie do listy.


Odp.1.
Według mnie beef trwa już trochę za długo, jednak zdecydowanie jest to najważniejsze starcie raperów w historii tej kultury w Polsce. Do walki włączyła się czołówka, powstało wiele pojedynczych tracków, mixtape'y(!). Jak dla mnie Peja cały czas był w defensywie, jednak wrócił do gry po ostatnim dissie. Mimo wszystko bardziej zajarałem się Pariasem. Tedzik mi nie podchodzi, nie jestem fanem jego stylu. Żurom znowu się ośmieszył. Na dzień dzisiejszy sytuacja jest wyrównana, Tede zjadł Peje, Parias zjadł Peje, ale Peja zjadł Tedzika i Parias. Czekam na coś grubego od Eldoki, Włodiego i Pelsona.

Odp.2.
Tutaj jest zróżnicowana sytuacja. Treściowo jak dla mnie wygrywa podziemie, wielu artystów roz.cenzura sensem tych znanych. Technicznie? Podobnie. Każdy prezentuje odmienny styl, więc trudno ocenić. Ostatnio wielu kozaków z podziemia wydało płytki na legalu (VNM, Hifi Banda [reedycja FLP], Tet), dlatego mam w dupie to pytanie xD

Odp.3.
Pierwsze miejsce raczej Hifi Banda. Jaram się w opór płytką FLP, ostatnio wydali nowy teledysk [http://www.youtube.com/watch?v=gYMSMDb8 ... r_embedded], który wyszedł mega. Jaram się bitami, jaram się nawijką Hadesa i Dioxa. Ogółem się jaram. Dużo im da nagrywanie pod patronatem Prosto. Sokół każdego wypromuje. Co do reszty: BRD, Mes, VNM, Tet, Kasta, Gres, Enson i pewnie jeszcze kilku innych.

Odp.4.
• Fakty, ludzie, pieniądze - nie było kawałka, który choć przez chwilę by mnie nie jarał.
• Alkopoligamia - Mes ma najlepsze flow w Polsce, płyta bardzo gruba.
• 13 - Kasta może nie ma jakiś wyszukanych tekstów (chodzi bardziej o technikę), ale podoba mi się jego rap. I jego rymy na czasownikach.
• Najebawszy - legenda. Nic nie trzeba dodawać.
• Noc - najbardziej klimatyczny mixtape jaki słuchałem.
• Niuskul/NSPC - dwie kozackie produkcje VNM'a.

Teraz wy!
Obrazek
Awatar użytkownika
Barni
SSJ 5
Posty: 2999
Rejestracja: sob kwie 21, 2007 4:38 pm
Lokalizacja: Golina City

Post autor: Barni »

Ad 1.
Szczerze mówiąc nie jaram się tym beefem. Myślę,że to dlatego, że nie lubię ani Peji, ani Tede. Eldoką też się szczególnie nie cieszę, Żurom wygrywa bo miał Franka Kimono. Naprawdę trudno powiedzieć mi cokolwiek więcej poza tym, że 10 minut Peji było dobre.

Ad 2.
Podziemie. Moim zdaniem mają zdecydowanie lepsze rozkminy, w podziemiu daję radę doszukać się większej liczby zabaw słowem, luzu, niebanalności. Generalnie słucham undergroundu zdecydowanie więcej, niż legali, acz nie mogę odmówić klasy Ostremu, Fokusowi, czy Łonie. Ale takie krążki, jak na przykład Materiał Producencki pokazują, że podziemie ma naprawdę fpyte mocy.

Ad 3.
Trudno mi ich ułożyć w jakiejś kolejności, więc totalnie bez stopniowania:
- Łona - za ogrom pozytywów, taki rap, który zawsze daje uśmiech. Typ jest jedyny w swoim rodzaju i za to go uwielbiam.
- TeTris - TeTa właściwie najbardziej lubię za kozackie freestyle. Ale nagrania też ma kozackie. Co prawda zdecydowanie lepiej pokazuje się na mixtapach, niż na legalu, ale tu i tu miecie. Do Tetrisa można właściwie całe WOCC dokoptować.
- Bobercik - za nagrywkę dla Piczkersa. I ja, za cenzura featuring.
- VNM - nie wiem za co. Taki trochę truskulowiec chyba, o ile dobrze truskul rozumiem xD.
- W.E.N.A. - bo gość miażdży.
Poza tym to jeszcze Brudne Serca, Ras, OSTR, 3-6, Solar, Fokus.

Ad 4.
Materiał Producencki - kocham za różnorodność, za to, że każdy stanął na wysokim poziomie i nie dał słabego traku, za Pivota, który rozku.rwia ;D
Sitck2MyNameRight i Shovane - Za luz, totalny chillout.
Koniec Żartów - za to, że jest przesiąknięte pozytywem.
Księga Tajemnicza. Prolog - za zajawkę z gimnazjum. Nieraz mi uratowało dupę na sztuce, jak się posługiwałem utworami Kalibra żeby coś nauczycielowi wytłumaczyć. xD
Obrazek

.
Awatar użytkownika
Pitti
SSJ 5
Posty: 2676
Rejestracja: wt kwie 24, 2007 11:05 am

Post autor: Pitti »

Bobercik pisze:1) Co sądzicie o beefie Peja vs. Tede (+Parias, Żurom)?

2) Podziemie czy main stream? Czego więcej słuchacie? Co wam się bardziej podoba?

3)Ulubieni artyści. Wymień. Dlaczego oni?

4)Ulubione płytki. Wymień i uzasadnij.
1. W sumie to moglby sie juz skonczyc. Traktuje to jako ciekawe wydarzenie. Kazdy z tego beefu ma cos za uszami (a Eldo ma odstajace uszy i zaklada na nie czapke :D). Uwazam, ze kazda ze stron dala pare minut dobrej rozrywki ;)

2. Under czy main, gardze tym ej : d. Nie ma granic ziom nie ma juz dawno xD

3. Kazdy wnosi co innego inny styl itd.

Vnm - jest przekozakiem <3, najlepszy raper. jarałem sie i jaram jego twórczością, starsze produkcje także są mega. Poza tym odpisał mi na maila :D :D :D. Lubie jego styl, teksty, porownania, wszystko. Zawsze rano przechodzą mi ciarki bo budzi mnie jeden z jego starszych tracków z przeszywajacym bitem (a chwile pozniej lub wczesniej Pyskaty)

Tetris - Tetris to Tetris co tu duzo opisywac xD. Kazda kolejna plyta to dobry materiał. Tetris jakis tam przekaz, jak sam mowi "Ciągle bez tekstów o dziwkach i przestępstwach, ja tym nie żyje nie wiem czym żyje reszta.". Mistrz, jego tracki... no tego sie nie da opisac. Magnum to imo niezly popis Teta, nie jedyny ofkors. Poza tym dosc duza roznorodnosc, nie da sie tego wszystkiego napisac w paru zdaniach. Slucham go od łohohoho zanim druga plyte wydal i jeszcze mi sie zadna nie znudzila, wiec jak dla mnie jest swietny. Poza tym fristajl, jedna z legend. Tego typa nie da sie nie lubic.

Smarki Smark - za wszystkie jego smarki :D. W sumie Zkibwoy tez jest spoko, ale nie nagral tyle solo trackow, ktore tak by mi podeszly jak Smarka. Razem tworzą słynne Brudne Serca, które lofciam.

W.E.N.A. - za Niose Prawde i codziennie budzacy mnie tekst "wpadnij do nas zobacz jak leje wóde na beton za chłopaków, którzy mogli być tu dłużej a nie są...". Ogolnie dobry typ, wyzsze dobro calkiem dobra plyta, chyba kazdy jego featuring owni.

Pezet - najlepszy raper, jak wszyscy, ktorych wymienilem do tej pory przed myslnikiem i wymienie zaraz. Za jego starsze kawałki, które stały się totalnymi klasykami i za nowsze, które znajdują wiele negatywnych opini, a mi jednak większość się bardzo podoba.

Małolat - jego głos ma coś w sobie, że cenzura mi sie go slucha. Taki kurde przyjemny dla ucha. Poza tym jest kozakiem :). Ciekawe jak sie sprawdzi jego nowa produkcja.

Hi-Fi Banda - Bob mi pokazał plyte FLP zaraz po tym jak sie ukazala, to malo sie nie spalilem z podniecenia. Wciaz uwazam ja za swietna. Dla sportu <3. Diox jak sam powiedzial (Bobowi na gg :D) na wolno to drewno, ale ma pare niezlych zwrot, Hades kozak. Ale gotowi na rajd troche slaby mixtape, powiedzmy, ze nie istnieje.

Ostry - dla wielu Ostr >>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>> inni raperzy. Ale dla mnie to po prostu inny poziom, tak samo dobry jak Tetris czy Vnm, po prostu inny styl (jezeli mozna jego tworczosc nazwac jednym stylem), ma ciekawe pomysły, orginalne tracki i w ogole to troche legenda juz :D.

Eldo - ostatnio troche zapomniany przeze mnie, do tej pory swietna muzyka. Nie pytaj mnie o nia jakby troszke slabsza od poprzedniczek, ale tez cos pozytywnego wnosi do jego tworczosci.

Tak na powazniej ostatnimi czasy to sie zajaralem Pyskatym i Małpą. Świetni debiutanci. Wkroczyli z impetem, ale w sumie za krotko ich znam zeby ich uznac za legendy ;p. Ale sa naprawde swietni. Kocham te projekty. Najpierw bardziej podobał mi sie Małpa, a ostatnimi czasy jakoś Pysk wpada bardziej w ucho.

Pogz jest nawet spogz. Wiecieocochodzi.

Lubie Sokoła czasem posłuchać. I to właściwie wszyscy Ci jarający mnie najbardziej. A no i Waldemarem Kastą się jarałem po premierze trzynastki 13 listopada w moje 18 uro xd.

Lubie także Tedego i WFD, nie tylko za muzyke. Juz od 99 plyne to bardzo fajny kawalek. A Tede jest jedynym, który prowadzi w Polsce program telewizyjny o tuningowanych furach i robi to całkiem dobrze. Lubie posmiac sie razem z nim z wiejskiego tuningu i poogladac ciekawe projekty tuningowe, ktorych w wiekszosci nie ma na necie. Poza tym ma pare niezlych kawalkow. A WFD mowcie co chcecie, ale legenda polskiego rapu, choc teraz malo kto dostrzeze w Nastukafszy niewiadomoco, minelo 11 lat i troche sie od tego czasu zmienilo w polskim rapie.

Paktofonika chociaz ma fajne tracki i kiedys sie jaralem tym co mi Ace podrzucal ostatnio jakos w ogole juz nie slucham, ale sa naprawde swietni.

3W - nie wiem czemu juz ich nie slucham, dalej tak samo lubie ich tracki, zwyczajnie o nich zapomnialem, sa dobrzy, ale nie jaraja mnie niewiadomojak (xd). pare mega trakow.


4.

Quiz - Materiał Producenki - ta płyta mnie urzekła :D, chyba moja najulubieńsza.

Poza tym to ciezko mi teraz tak wyroznic. Teta shovane mixtejpy sa swietne, jak i reszta tworczosci.
Pysk w Pysk Pyskatego sie miło slucha cala plyte od poczatku do konca. Vnm'a wiekszosc produkcji jest cudowna.
Nie wiem czy niuskul mixtape moglbym nazwac moja jedyna ulubiona plyta, bo ciezko wyroznic cos z jego twórczosci az tak znaczaco. Jak juz Bob zdazyl wspomniec niuskul i nspc sa naprawde kozackie.
Kilka Numerów o Czymś Małpy to jedna z dobrych pozycji, w pierwszej chwili jego głos mnie irytował, ale chwile pozniej i z kazdym odsluchanym słowem zaczynałem go uwielbiać, ale ostatnio mi coś przeszło słuchanie go non toper.
Ostrego podobnie ciezko wyroznic cos konkretnego, na pierwsza mysl przychodzi mi ocb, ktore jest dosc spojne i zrobiło na mnie ciekawe wrażenie jakbym już dobrze znał tą płyte jeszcze przed pierwszym odsłuchem. Ostatnio Ostrego cos mniej slucham dlatego bardziej sie skupiłem na innych raperach, jednak w moich oczach nie zmalał.
Jarałem sie ostro płytą Waldemara Kasty po premierze, Bob tez sie jarał, Damianeku też sie jarał. Ostatnio troche przeszła w zapomnienie.
Poza tym chciałbym zwrócić uwage na płyte vis a vis, a właściwie to na bardzo szczegolna uwage zasluguje jeden kawalek "Gdyby rmx".
W Pogoni za Lepszej Jakości Życiem Małolata jest dobrą płytą, ma specyficzny klimat. Godna uwagi.
Bob juz na to zwrocił uwage, Moda na epke (aka nayebawszy) to totalny kosmos, stawiam ja na rowni z płytą Quiza na najwyzszej polce.
Obrazek

I'll become The King of Pirates!
Astarot
SSJ 5
Posty: 674
Rejestracja: pn kwie 09, 2007 8:24 pm

Post autor: Astarot »

1.

Co do Beefu Tedego i Peji to szczerze sluchalem moze po jednym kawalku kazdego z nich. Nie sledzilem tego zewzgledu ze za nimi obydwoma nie przepadam. Jednak Paradias zmusilo mnie do sledzenia beefu z Peja. Czekam niecierpliwie na riposte Paradiasu :P

2.

Wnioskujac slucham wiecej legali, chociaz undergrandu tez sporo slucham. Ale tak jak Pitti napisal 'Bez Granic' ;]
Ogolnie poswiecam uwage raczej sprawdzonym juz przeze mnie
wykonawcom po ktorych wiem, ze moge sie spodziewac dobrego tematu, ale jestem tez otwarty na propozycje ;P
Nie mam za bardzo czasu zeby wnikliwie sledzic podziemie..

3.

Fokus - fchooy podoba mi sie jego styl, ubrany w proste slowa rap z duzym przekazem.
Luc. - mistrz zabawy slowem, zeby zrozumiec jego teksty trzeba sie wczuc i przesluchac kilka razy ;P
PiH - poeta jednoczesnie na maxa hardkorowy styl
Joka - kopiacy w lep flow. Szkoda, ze za duzo nie nagrywa
Rah - za cenzura.iste psycho
Sliwka TuiTam - koles po prostu miazdzy

A poza tym Miuosh, Puq, Ezdode, Pezet, dAb, Ostry, lona, bezimienni tez daja rade.. moglbym jeszcze dlugo wymieniac xD

4.

Kinematografia - jak dla mnie najlepsza plytka jaka kiedykolwiek wyszla
Alfa i Omega - przez wielu uwazana za srednia, przez wzorowanie na brzmieniu z Temples Of Boom
Kwiaty zla - od lajtowych kawalkow do powaznych a w niektorych momentach nawet tragicznych. Wyrozniajaca sie plytka



Ta trojca jaram sie szczegolnie i juz fchooj dlugo. Szczegolnie Kinematografia..Ma w sobie jakas moc.
Jezeli mial bym wymienic plytki, ktore mi sie jeszcze podobaja to musial bym ich wymienic z kilkadziesiat :P
Obrazek
Awatar użytkownika
Barni
SSJ 5
Posty: 2999
Rejestracja: sob kwie 21, 2007 4:38 pm
Lokalizacja: Golina City

Post autor: Barni »

Ast pisze:Paradiasu
Pariasu :P
Obrazek

.
Awatar użytkownika
Hellion
Guru
Posty: 582
Rejestracja: śr mar 21, 2007 11:02 pm

Post autor: Hellion »

1) Co sądzicie o beefie Peja vs. Tede (+Parias, Żurom)?
Moim znadniem beef ten wygrał Peja. Dlaczego? Ze wszystkich jego oponentów to lubie tylko Eldo, a reszta mi koło chu.... lata, więc nawet ich nie słucham xD

2) Podziemie czy main stream? Czego więcej słuchacie? Co wam się bardziej podoba?
Jakoś nie przepadam za podziemiem, więc wiadomo....

3)Ulubieni artyści. Wymień. Dlaczego oni?
NDK- Nie jest to HH, ale podoba mi się ragga :D
Eldo- Piękne przemyślenia w tekstach
Kasta- Techniczny terminator :D
3W- Flow + dobre bity i teksty... masakra
Fenomen- No co tu dużo mówić....To Fenomen :P
Peja- Jakoś zawsze go słuchałem i słucham. Podobają mi sie jego niektóre utworki
don Guralesko- Fajne melanżowe kawałeczki ma i styl ciekawy
PFK- no klasyka...

4)Ulubione płytki. Wymień i uzasadnij.
Złodzieje Czasu- płytą tą wymazami ryse jaką zrobili mi utworem "masz stajla" no płytka rozwyra głowe :D
13- cenzura utworki



Za dużo pisac o tych płytach, ale narazie od jakiegoś czasu tylko tych dwóch z polskiego słucham.
Oni... ((-(-_(-_-)_-)-)) Ludzie Mafii
Astarot
SSJ 5
Posty: 674
Rejestracja: pn kwie 09, 2007 8:24 pm

Post autor: Astarot »

Hellion pisze:Złodzieje Czasu- płytą tą wymazami ryse jaką zrobili mi utworem "masz stajla"

Cos na poziomie 'Suczek' albo 'Wez to Poczuj' xD


Pokahontaz z featam Miuosha i TuiTama kiedys zdisowali 3W za ten kawalek bodajze ;]
Obrazek
Awatar użytkownika
Hellion
Guru
Posty: 582
Rejestracja: śr mar 21, 2007 11:02 pm

Post autor: Hellion »

No coś chyba takiego bylo, ale ta płyta wymiotła :D
Oni... ((-(-_(-_-)_-)-)) Ludzie Mafii
Kyra
SSJ 4+
Posty: 459
Rejestracja: śr lip 02, 2008 7:51 pm
Lokalizacja: Łomża

Post autor: Kyra »

Pierwszy kawałek kumpla http://www.myspace.com/felowitosa może się wam spodoba ;)
Obrazek
Astarot
SSJ 5
Posty: 674
Rejestracja: pn kwie 09, 2007 8:24 pm

Post autor: Astarot »

Zajaralem sie muza Eminema. Plytka Recovery to kosmos i pare jego starszych albumow przed Encore tez miazdza mi uczucia. :twisted:
NAS tez ostatnio slucham i tak samo dla mnie kosmos.

Jakich zagranicznych artystow sluchacie ?
Obrazek
Awatar użytkownika
Barni
SSJ 5
Posty: 2999
Rejestracja: sob kwie 21, 2007 4:38 pm
Lokalizacja: Golina City

Post autor: Barni »

2paca i Jaya-Z ; ] Eminema czasami też, Recovery jest fajne.
Obrazek

.
Awatar użytkownika
Pitti
SSJ 5
Posty: 2676
Rejestracja: wt kwie 24, 2007 11:05 am

Post autor: Pitti »

kiedys duzo Eminema sluchalem. a dzis recovery mialem obczajac, ale czeka na pulpicie od jakiegos czasu. jay-z czasem, a tak to jeszcze tylko Evidence'a czasem. ogolnie to raczej nieczesto ;p. ostatnio stwierdzilem, ze dla mnie najlepsi raperzy to vnm i karwan.
Obrazek

I'll become The King of Pirates!
Astarot
SSJ 5
Posty: 674
Rejestracja: pn kwie 09, 2007 8:24 pm

Post autor: Astarot »

Recovery to najlepsza plytka jaka do teraz wypuscil Eminem

Nie ma co. Jak dla mnie Polski HH wymieka porownujac z Amerykanskim czy Angielskim. Kazdy zrzyna od kazdego patenty. Ciagle te same obstukane tematy, kawalki czesto z chu.jowym przekazem, albo wogole bez. Jaralem sie Czarnym Zlotem zanim wyszlo. Takie zapowiedzi, dobre promo. Myslalem ze wkoncu ktos zmiazdzy system. Wyszlo i jestem na maxa zawiedziony. PROSTO tez mial byc taki kosmos, a z tych czterdziestu paru kawalkow moge wyliczyc przesadzajac z 10 dobrych. Moja ostatnia nadzieja to Prewersje Fokusa i Dowod Rzeczowy Piha. Jak to nie wypali to przezucam sie na czarna muze ;P


2Pac mi jakos nie podchodzi, ale pewnie i tak sie niedlugo wkrece.
Obrazek
Awatar użytkownika
Barni
SSJ 5
Posty: 2999
Rejestracja: sob kwie 21, 2007 4:38 pm
Lokalizacja: Golina City

Post autor: Barni »

Jeśli chodzi o przekaz, to ja żadnego nie czerpię z zagranicznego rapu, bo go po prostu nie rozumiem. xP A z polskiego, jak już przekaz jakiś ciekawy jest, to wychwycę go lajtowo.

Jeżeli chcę słuchać czegoś, czego mam nie rozumieć, to wolę rocka, albo reggae - bo to przynajmniej brzmi fajnie. xP
Obrazek

.
Awatar użytkownika
Pitti
SSJ 5
Posty: 2676
Rejestracja: wt kwie 24, 2007 11:05 am

Post autor: Pitti »

a ja tam wcale nie slucham dla przekazu ani nie zwracam zbytnio na niego uwage, chociaz pewnie robie to w pewnym sensie podswiadomie xd.

ja licze na plyte Pezeta i Małolata, ze bedzie kox. poza tym to nie wiem co ciekawego ma wyjsc ;p
Obrazek

I'll become The King of Pirates!
ODPOWIEDZ