HardCore Questions

Sprawy na zupełnie inne tematy - nie pasujące do żadnych powyższych kategorii.

Moderator: Moderatorzy

Awatar użytkownika
Rav
;)
Posty: 1007
Rejestracja: pn lis 29, 2004 7:11 pm
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

Post autor: Rav »

pp3088 pisze:1.Czy da się rozpędzić pojazd do prędkości swiatła?
Szczególna Teoria Względności pisze:Prędkość światła jest taka sama dla wszystkich obserwatorów inercjalnych i nie da się jej przekroczyć przez składanie ruchów jednostajnych w tym samym układzie inercjalnym.
http://postepy.camk.edu.pl/upa1_2004a.html pisze:Odległe obiekty we Wszechświecie mogą (a może nawet muszą) oddalać się od nas z prędkościami większymi niż lokalnie mierzona prędkość światła c = 300 000 km/s i nie jest to w żaden sposób sprzeczne z prawami szczególnej teorii względności.
Zatem prawdopodobne jest, że każdy pojazd umieszczony na Ziemi porusza się z prędkością światła względem jakiegoś punktu we Wszechświecie.

Tak, wiem, że nie tego się raczej spodziewałeś :P
pp3088 pisze:2.Co to jest dylatacja czasu.
wikipedia pisze:Dylatacja czasu jest to zjawisko różnic w pomiarze czasu dokonywanym równolegle w dwóch różnych układach współrzędnych, z których jeden przemieszcza się względem drugiego.
pp3088 pisze:3.Kiedy jest przeiwdywane Wielkie Rozerwanie?
Za 50 miliardów lat (nie jestem pewien), ale to tylko jedna z hipotez.
pp3088 pisze:4.Czy istnieje jeszcze jakieś pozostałości po Wielkim Wybuchu?
Tak.
pp3088 pisze:5.Ile leci promień swietlny do Ziemi?
To zależy skąd. Jeśli masz na myśli Słońce, to chyba około 8 minut, 20 sekund. (150 mln km/300 tys. km * s)
pp3088 pisze:1.Co to była Enigma i co ten termin znaczył.

Enigma (gr. αινιγμα, czyt. enigma) - Zagadka.
Engima była to niemiecka maszyna szyfrująca, opraocwana przez Hugo Kocha. Była uzywana podczas II wojny światowej, ale dzięki polskim hakerom ( Marian Rejewski, Jerzy Różycki i Henryk Zygalski - oni czasem nie mają pomnika w Poznaniu?) udało się złamać szyfry.
pp3088 pisze:2.Pierwsze obrady Parlamentu angielskiego miały miejsce w .... roku.
1265.
pp3088 pisze:3.Do jakiej gupy społecznej należali czeladnicy
wikipedia pisze:Grupa społeczna – w psychologii społecznej i socjologii zaliczany do zbiorowości społecznej zbiór co najmniej trzech osób (w niektórych ujęciach dwóch), którego członkowie współdziałają ze sobą na zasadzie odrębności od innych, w celu zaspokajania własnych potrzeb, charakteryzujący się trwałą strukturą i względnie jednolitym systemem norm i wartości.
Do rzemieślników. Ew. do mieszczan.
pp3088 pisze:4.Kiedy prawdopodnie poraz pierwszy użyto nazwy komuny"
Komuna była wspólnotą mieszczan toczących w XI-XIII wieku walkę o uniezależnienie się od władzy feudałów. Po zdobyciu praw miejskich komuny obejmowały władzę samorządową w mieście.[/quote] W XI wieku?
pp3088 pisze:5.Skad się wzieło określenie "Kaligula"?
Kaligula to postać historyczna, cesarz Rzymu, żył w I wieku naszej ery. Spełniał wszystkie swoje zachcianki, uważany jest za szaleńca, mianował osła senatorem.
pp3088 pisze:3.Pierwsze polskie dzieło pisane?
Bogurodzica?
pp3088 pisze:4.Kim byli minnisingerzy?
Średniowieczni niemieccy poeci-śpiewacy, wykonujący dworską poezję miłosną?
pp3088 pisze:Ciekawe czy ktoś coś z tego wie, bo ja wszystko xD :P
Dziwne, żebyś nie wiedział, skoro układałeś pytania :P
...::: Keep Calm & Follow your Joy :::...
Awatar użytkownika
Taisuke
USSJ
Posty: 97
Rejestracja: sob sty 12, 2008 5:04 pm
Lokalizacja: Z plemnika xD

Post autor: Taisuke »

Zatem prawdopodobne jest, że każdy pojazd umieszczony na Ziemi porusza się z prędkością światła względem jakiegoś punktu we Wszechświecie.
Mylisz się.
Otóż nie da się rozpędzić. Dlaczego? Ponieważ pojazd posiada masę, która jest kłopotliwa... Światło nic nie waży; ma zerową masę, jak się materia z antymaterią łączą to powstaje światło. W zależności od układu elektronów w momencie lączenia z jednej antycząstki+cząstki powstają 2 lub 3 fotony (jednostka światła), które mają zerową mase, powtarzam Światło nie ma wagi, czysta energia, dlatego się tak rozpędza.
Można zbliżać się do c (oznaczenie prędkości światła), można przyspieszyć do 0,9999999999999999999999c ale się nie osiągnie.
Osiągnęłoby się przy nieskończoności, bo granica limes -> nieskończoność wynosi c, ale wiadomo że nie można czegoś rozpędzać w nieskończoność... czyli tak naprawdę nie osiągniesz...

Do reszty nie mam zastrzeżeń, chyba dobrze. ;)
Obrazek
Awatar użytkownika
Rav
;)
Posty: 1007
Rejestracja: pn lis 29, 2004 7:11 pm
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

Post autor: Rav »

Taisuke pisze:
Zatem prawdopodobne jest, że każdy pojazd umieszczony na Ziemi porusza się z prędkością światła względem jakiegoś punktu we Wszechświecie.
Mylisz się.
Otóż nie da się rozpędzić. Dlaczego? Ponieważ pojazd posiada masę, która jest kłopotliwa... Światło nic nie waży; ma zerową masę, jak się materia z antymaterią łączą to powstaje światło. W zależności od układu elektronów w momencie lączenia z jednej antycząstki+cząstki powstają 2 lub 3 fotony (jednostka światła), które mają zerową mase, powtarzam Światło nie ma wagi, czysta energia, dlatego się tak rozpędza.
Można zbliżać się do c (oznaczenie prędkości światła), można przyspieszyć do 0,9999999999999999999999c ale się nie osiągnie.
Osiągnęłoby się przy nieskończoności, bo granica limes -> nieskończoność wynosi c, ale wiadomo że nie można czegoś rozpędzać w nieskończoność... czyli tak naprawdę nie osiągniesz...

Do reszty nie mam zastrzeżeń, chyba dobrze. ;)
Ale czy Ty na pewno przeczytałeś to, co ja napisałem? :P
Zobacz, jeśli Ty stoisz w miejscu, a światło porusza się z prędkością światła względem Ciebie, to Ty poruszasz się z prędkością światła względem tego światła, czyż nie?
...::: Keep Calm & Follow your Joy :::...
Awatar użytkownika
pp3088
SSJ 5
Posty: 1192
Rejestracja: ndz sty 22, 2006 10:39 pm
Lokalizacja: Szczecin

Post autor: pp3088 »

Rav ma racje. Ruch światła w próżni jest symetralny wobec każdego układu odniesienia. Np statek porusza się z szybkościa 0,5c to światło będzie się od niego oddalało nadal z 1c, a nie z 1,5c. Teoria względności. Gorzej, że Rav zwyczajnie zmienił pytanie tak by sobie poszpanować czego to on nie zna. :D

Reszta dobrze poza osłem, który zwyczajnie był konyem. Rav zawsze musi komuś zabrać zabawę xD
Kris (18-07-2008 22:04)
Ja marzę, aby zobaczyć Pepsona bez koszuli *_*

Kocham Cię Patrycjo :*
Awatar użytkownika
krova
SSJ 5
Posty: 1746
Rejestracja: pn sie 14, 2006 11:38 am
Lokalizacja: szczytno

Post autor: krova »

pp3088 pisze:Np statek porusza się z szybkościa 0,5c to światło będzie się od niego oddalało nadal z 1c, a nie z 1,5c. Teoria względności.
Cos mi tu nie gra. Wiec dwie wiazki swiatla wyemitowane w tym samym momencie z przeciwleglych stron slonca poruszajace sie sie po tym samym kierunku wektorowym ale o przeciwnych zwrotach po roku beda oddalone o 1 czy 2 lata swietlne?

H@ :>
Obrazek

-Jest jakaś miara szczęścia?
-Tak, promile.

Obrazek
Awatar użytkownika
Barni
SSJ 5
Posty: 2999
Rejestracja: sob kwie 21, 2007 4:38 pm
Lokalizacja: Golina City

Post autor: Barni »

Nie wiem co znaczy 'c', ale z tego co czytam to Krova mówi o przebytej drodze, a Pepson o prędkości.
Chyba, że źle załapałem xP Ale no to nic, miałem prawo, jestem młodym, niemądrym, nie mającym jeszcze tego w szkole, Barnim.
Obrazek

.
Awatar użytkownika
krova
SSJ 5
Posty: 1746
Rejestracja: pn sie 14, 2006 11:38 am
Lokalizacja: szczytno

Post autor: krova »

Barni pisze:Nie wiem co znaczy 'c', ale z tego co czytam to Krova mówi o przebytej drodze, a Pepson o prędkości.
Chyba, że źle załapałem xP Ale no to nic, miałem prawo, jestem młodym, niemądrym, nie mającym jeszcze tego w szkole, Barnim.
You've got me Barni-nap. ;}

Przebyta droga = Predkosc * Czas

I tu pojawia sie problem z czasem : D
Bo do konca wakacji coraz mniej!
Obrazek

-Jest jakaś miara szczęścia?
-Tak, promile.

Obrazek
Awatar użytkownika
Rav
;)
Posty: 1007
Rejestracja: pn lis 29, 2004 7:11 pm
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

Post autor: Rav »

krova pisze:Cos mi tu nie gra. Wiec dwie wiazki swiatla wyemitowane w tym samym momencie z przeciwleglych stron slonca poruszajace sie sie po tym samym kierunku wektorowym ale o przeciwnych zwrotach po roku beda oddalone o 1 czy 2 lata swietlne?

H@ :>
Gdyby dotyczyło to małych prędkości, możnaby zastosować przybliżone wzory transformacyjne Galileusza, z których wynikałoby, że względna prędkość to 2c (c+c). Jednakże przy prędkości zbliżonych do c obowiązuje Transformacja Lorentza, a nie Galileusza.

Wartość względnej prędkości tych 2 promieni świetlnych wynosi zatem (jeśli się nie mylę):

v = (v1+v2)/(1+v1*v2/c^2) = (c+c)/(1+c*c/c^2)= 2c/(1+c^2/c^2)= 2c/(1+1)=2c/2=c

Zatem po roku odległość między nimi wynosiłaby 1 rok świetlny, a nie 2.
Może to brzmieć nieco paradoskalnie, ale to dlatego, że przyzwyczajeni jesteśmy do używania Transformacji Galileusza, które są zresztą bardziej intuicyjne.

Zauważmy jednak, że wzór Lorentza także sprawdza się dla małych prędkości:
2 samochody oddalają się od siebie, z prędkością 100 km/h każdy. Prędkość względna:

v = (100km/h+100km/h)/(1+(100km/h*100km/h)/c^2)
v = (200km/h)/(1+(10000km^2/h^2)/1166400000000000000km^2/h^2)
v ~= (200km/h)/(1+8,5733882030178326474622770919067e-15)
v ~= (200 km/h)/(1+0,0000000000000086) = (200km/h)/(1,0000000000000086)
v ~= 199,99999999999828000000000001479 km/h ~= 200 km/h - co by nam wyszło również z Galileusza.
...::: Keep Calm & Follow your Joy :::...
Awatar użytkownika
krova
SSJ 5
Posty: 1746
Rejestracja: pn sie 14, 2006 11:38 am
Lokalizacja: szczytno

Post autor: krova »

Rav wszystko sie zgadza. Tyle tylko, ze ja zawsze podchodze do wszystkiego intuicyjnie.

Wiec emitujac z punktu A w dwoch przeciwnych kierunkach wiazke swiatla otrzymamy po roku dwa punkty B i C oddalone od siebie o rok swietlny. Wynika z tego, ze miedzy punktami B i C jest odleglosc rownego roku swietlnego.
Jak daleko od punktu B (lub C) znajduje sie w takim razie punkt A, ktory znajduje sie w polowie odcinka BC? Poprzedni rok wykazal, ze dlugosc odcinka AB wynosi jeden rok swietlny. Kolejny rok wykaze, ze odcinek BC (rowny dlugosci 2 |AB|) rowniez rowny jest jeden rok swietlny?

Tak wiec, ze wzoru Galileusza wynika, ze |AB| = 2 |AB|

Wiem doskonale, ze Galileusz byl odemnie znacznie madrzejszy. Nie podwazam jego teorii, raczej stwierdzam, ze szacowanie tak skomplikowanych obliczen jest dla ludzkosci na dzien dzisiejszy zbyt skomplikowane.
Obrazek

-Jest jakaś miara szczęścia?
-Tak, promile.

Obrazek
Awatar użytkownika
pp3088
SSJ 5
Posty: 1192
Rejestracja: ndz sty 22, 2006 10:39 pm
Lokalizacja: Szczecin

Post autor: pp3088 »

Rav, źle. Masz i ucz się, ośle jeden :!<

Obrazek
Kris (18-07-2008 22:04)
Ja marzę, aby zobaczyć Pepsona bez koszuli *_*

Kocham Cię Patrycjo :*
Awatar użytkownika
Rav
;)
Posty: 1007
Rejestracja: pn lis 29, 2004 7:11 pm
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

Post autor: Rav »

10 pytań nie dam, ale mogę dać jedno:

Kategoria: Prison Break

1. Którego dnia obchodzi urodziny dr. Sara Tancredi?
...::: Keep Calm & Follow your Joy :::...
Awatar użytkownika
Kris
Avanger
Posty: 2254
Rejestracja: wt lis 22, 2005 11:33 pm
Lokalizacja: Poznań

Post autor: Kris »

Z tego co mi wiadomo, jest podany tylko jej wiek czyli 29 lat, jednakże dnia i miesiąca nie ma.
Jeżeli chodzi o date urodzenia aktorki to : 1.06.1977
Obrazek

Obrazek
1. Kris ma ZAWSZE racje
2. PP3088 ma prawie zawsze racje
3. : >
Awatar użytkownika
Rav
;)
Posty: 1007
Rejestracja: pn lis 29, 2004 7:11 pm
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

Post autor: Rav »

Kris pisze:Z tego co mi wiadomo, jest podany tylko jej wiek czyli 29 lat, jednakże dnia i miesiąca nie ma.
Jeżeli chodzi o date urodzenia aktorki to : 1.06.1977
Nie, nie, nie...nie aktorki...Sara Tancredi :D Nie ma tego podanego wprost, ale dlatego to jest właśnie HCQ :D
...::: Keep Calm & Follow your Joy :::...
Awatar użytkownika
Bobercik
SSJ 5
Posty: 2940
Rejestracja: pn lut 13, 2006 7:02 pm
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Post autor: Bobercik »

W piątek.
Obrazek
Awatar użytkownika
Rav
;)
Posty: 1007
Rejestracja: pn lis 29, 2004 7:11 pm
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

Post autor: Rav »

Bobercik pisze:W piątek.
Pytam o dzień miesiąca i miesiąc. Nie wiem, czy to był piątek, bo nie wiem, który to był rok.
...::: Keep Calm & Follow your Joy :::...
ODPOWIEDZ