Za co lubicie Dragonballa?

Sprawy nie dotyczące strony, ale na temat DB.

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Rav
;)
Posty: 1007
Rejestracja: pn lis 29, 2004 7:11 pm
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

Za co lubicie Dragonballa?

Post autor: Rav »

Ja między innymi za:

:arrow: Głębię
:arrow: Patos
:arrow: Złożoność charakterów postaci
:arrow: Nieoczywistość
:arrow: Sztuki walki
:arrow: To, że jest to film odcinkowy, a nie serial. Tzn. odcinki tworzą spójne opowiadanie.
:arrow: Mamy interesujący motyw, polegający na tym, że dawni przeciwnicy łączą siły przeciwko nowemu, silniejszemu wrogowi (najpierw Goku i Piccolo, potem Z-team i Vegeta).
:arrow: Nie wiem jak to nazwać, więc zobrazuję to przykładem: na Namek mieliśmy 3 rywalizujące grupy (a nie dwie, jak zazwyczaj): Gohan i spółka, Frieza i jego ludzie, Vegeta. Chodzi mi tutaj generalnie o złożoność fabuły.

Dragonball był pierwszym serialem animowanym spełniającym powyższe kryteria, z którym się spotkałem. Wszystkie wcześniejsze animacje, które znałem, przeznaczone były raczej dla małych dzieci.

http://www.youtube.com/watch?v=zU507eDdWXk

Dla porównania np. w Power Rangers (wdzięczny przykład):

:arrow: Próżno szukać głębi i patosu.
:arrow: Tak samo ze złożonością charakterów postaci
:arrow: Jest to serial - odcinki nie są ze sobą powiązane.
:arrow: Mamy schematyczność - wszystkie odcinki (być może z paroma wyjątkami) są do siebie bardzo podobne. I na koniec zawsze Power Rangers używają Super Hiper Mega Ultra Ekstra Fantastycznej Przepotężnej Szabli Grzmotu i ci biedni przeciwnicy nie mają żadnych szans. Trudno jest się czymś takim zainteresować.

W DBZ możemy najpierw często obserwować jak nasi bohaterowie zmagają się z przeciwnikiem, nie dają mu rady, przeciwnik jest od nich dużo silniejszy. Próbują różnych taktyk, walczą, starają się, ale bezskutecznie. A my im kibicujemy, sympatyzujemy z nimi. I potem - gdy w końcu szala przechyla się na ich stronę - cieszymy się, bo zdążyliśmy im zacząć kibicować. A trudno byłoby kibicować komuś, o kim z góry wiadomo, że zawsze z łatwością pokona przeciwnika, bo zawsze ma w zanadrzu Super Hiper Mega Ultra Ekstra Fantastyczną Przepotężną Szablę Grzmotu.
...::: Keep Calm & Follow your Joy :::...
Awatar użytkownika
pp3088
SSJ 5
Posty: 1192
Rejestracja: ndz sty 22, 2006 10:39 pm
Lokalizacja: Szczecin

Post autor: pp3088 »

Lubię za to co każdy : to najlepsza opcja na wyłączenie myślenia i rozrywkę, która zachowuje przy tym jednak poziom i nie powoduje poczucia zażenowania jak większość rzeczy opartych na wartkiej akcji. Poza tym dobra kreacja postaci, odpowiednio różnorodnych i wyrazistych. Gdyby DB skończył się na Freeza Saga to można by dodać przemyślaną i niegłupią fabułę, niestety dalsza akcja poszła kosztem jakości i o ile Cell Saga jest jeszcze udana, to Boo Saga jest strasznym niewypałem.
Kris (18-07-2008 22:04)
Ja marzę, aby zobaczyć Pepsona bez koszuli *_*

Kocham Cię Patrycjo :*
Awatar użytkownika
BH Daimaouji
SSJ 5
Posty: 6009
Rejestracja: czw gru 02, 2004 6:04 pm

Post autor: BH Daimaouji »

Rav pisze:Frieza
[English dub Trunks mode on]
NOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOO
[English dub Trunks mode off]

Za co ja lubie DB? Więc

-Za humor (mimo iż zbyt dorosły jak dla nas poza japonią czyt. zboczony)
-Za mroczny humor (nie ma to jak Vegeta kopiący leżącego "Goku" czy Broli skaczący po "Goku" jkaby był jakąmś pastą do zębów itp.)
-Za ładne dziewczyny (zaczynając od normalnie sexownej (dobrej) Lunch, kończąć na troche lolikowatych Chi Chi (nawet Toei tego nie poprawili w tym fillerze a szkoda), Pan i Brze)
-Za poświęcenia (dobrze jest widzieć że ktoś poświeca sie dla kogoś kogo lubi, i nie, nie chodzi mi o poświecenia "Goku" w walce z Raditzem czy fillerowe jak Naiccolo jra dla "Goku")

Więcej potem

Update
Ostatnio zmieniony przez Rav Dzisiaj 14:37, w całości zmieniany 3 razy
[English dub Trunks mode on]
NOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOO
[English dub Trunks mode off]
Ostatnio zmieniony ndz gru 30, 2012 11:11 am przez BH Daimaouji, łącznie zmieniany 6 razy.
Piszcie do mnie BH , nie BH Daimaouji

"100% JBH !!" - Nie wiem o co ci chodzi astarot , ale jesli to ma być obraza , to chyba miałeś SIEBIE na myśli

Angela Mioduńska Buga 2008-2014
Ayla Mioduńska 2003-2019
Awatar użytkownika
Rav
;)
Posty: 1007
Rejestracja: pn lis 29, 2004 7:11 pm
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

Post autor: Rav »

pp3088 pisze:Lubię za to co każdy : to najlepsza opcja na wyłączenie myślenia i rozrywkę, która zachowuje przy tym jednak poziom i nie powoduje poczucia zażenowania jak większość rzeczy opartych na wartkiej akcji. Poza tym dobra kreacja postaci, odpowiednio różnorodnych i wyrazistych. Gdyby DB skończył się na Freeza Saga to można by dodać przemyślaną i niegłupią fabułę, niestety dalsza akcja poszła kosztem jakości i o ile Cell Saga jest jeszcze udana, to Boo Saga jest strasznym niewypałem.
A mi się podobały wszystkie sagi ;) Co do zażenowania, to muszę przyznać, że czasem je odczuwałem, ale to mogło być spowodowane w części przypadków polskim tłumaczeniem.
...::: Keep Calm & Follow your Joy :::...
Awatar użytkownika
BH Daimaouji
SSJ 5
Posty: 6009
Rejestracja: czw gru 02, 2004 6:04 pm

Post autor: BH Daimaouji »

pp3088 pisze:Rav odezwałbyś się na gg, a nie :D
1.Mi sie już odezwał
2.Piszmy na temat ;)
Dla porównania np. w Power Rangers (wdzięczny przykład) :
Amerykanie lubią niszczyć produkcje japońskie, oryginał PR (Super Sentai) jest całkiem fajny i ma fajne intra np. Zyuranger

Uwierzysz że oryginalnie biały ranger (którym był Tommy) był zboczonym dzieciakiem? Widać nie tylko PR Turbo ma tak (nie, nie że on jest zboczeńcem, tylko że jest dzieckiem a jest wysoki i muskularny)
Piszcie do mnie BH , nie BH Daimaouji

"100% JBH !!" - Nie wiem o co ci chodzi astarot , ale jesli to ma być obraza , to chyba miałeś SIEBIE na myśli

Angela Mioduńska Buga 2008-2014
Ayla Mioduńska 2003-2019
ODPOWIEDZ